2014.01.19. 05:00

Üzenet kell? Kézenfekvő a lábbeli

A Tisza is Budapest márkás?, forrás: Tisza Cipő

Hogy jön szóba a sportcipő egy ország, egy város és egy esemény promóciója kapcsán? Nagyon is! Nem mindennapi felületekről van szó, és jó reklámértékkel bírnak egyfelől, mint márkák önmaguk is, másfelől, mint hordozó felületek, vagy egyszerűen, csak, mint formák. 


Márkásak és a No-name

A 2008-as Európa-bajnokságra horvát nemzeti színekbe öltöztetett Nike cipők a figyelmet és támogatást jelképezik, amellyel a sporteseményt szponzorálta a cég. A hazai Tisza is nyitott, és a már unalmasként ható cipőelnevezések helyett, és persze a jellegzetes varrás miatt is, Budapest névvel látta el őszi prémiumtermékeit. A Magyar Turizmus Zrt. nyári „Nem csak vízpart” kampányának legfeltűnőbb része a kikapcsolódást és a lazaságot sugalló sportcipőpár volt. Az információt tehát jól képes hordozni a lábbeli, de vajon az úti cél-cipő kapcsolat mutathat-e más összefüggéseket?

Nem élünk eléggé a co-branding lehetőségével

A kölcsönösség kihasználható és lehet win-win helyezet teremteni, amire jó példa a horvát. A sztori itt nem állt meg a marketingesek fejében, ugyanis a jól definiált piros-fehér horvát négyszöges minta divatos, egyedi kollekciót jelentett a polcokon és imázs-kommunikációt az országnak. Horvát szomszédunk ki is használja ezt a motívumot: ez jelenik meg a nemzeti repülőgép-flottán és a minőségi élelmiszer védjegyen is. Jó példa ez az egységes márkázásra. Sajnos, Budapest, mint város nem él az új prémium osztályos Tisza kollekció adta kommunikációs tartalom-lehetőséggel, pedig jó üzenet lehetne, ha a főpolgármester úr az egyik sajtótájékoztatón látványosan erre váltana! Ugyancsak kihasználatlan volt a nyári turisztikai kampány a no-name, kínai (?) cipővel. Kár, pedig a minőségi kategóriák elbírják a márka-kapcsolódást, sőt a büdzsék is megoszthatóak. Bevallom, még felemelő is lett volna, ha a magyar szabadidőcipő jele köszön rám, villamoson, óriásplakáton, hirdetőtáblán.

A minőség mindent visz

A stílust értékelendő, nézzük meg a Tiszát. A magyar cipő újjászületése és őszi top-kategóriás névválasztása önmagában is lehet persze sikertörténet, hiszen a szép megjelenés, a jó benyomás, a fiatalos dizájn eladja a terméket. A Budapest-rajongók is biztosan spóroltak, hogy vehessenek belőle. A Tisza csapata fiatal grafikusokból, ruha- és cipőtervezőkből áll. Ez a lelkes brigád álmodja meg a márka egykori nagyságához méltó mai darabokat, kutatja fel a legizgalmasabb anyagokat, és felügyeli a Magyarországon, profi cipőkészítő mesterekkel együttműködésben gyártott termékeink minőségét is.

Figyeljünk a részletekre

Kivitelezési szempontból, nézzük meg a csak kommunikációs témát. A turizmusélénkítő, belföldi kampány kimondottan szép megjelenésű volt, főleg akkor értékelhetjük így, ha eltekintünk a szarvashibáktól. Kifejezetten szerencsétlenül hathat, ha egy mondatot a nem szóval kezdünk, de az is gyakori egy hirdetésben, hogy minden félmondat felkiáltójellel zárul. A logo-szlogen viszony több sebből vérzett a következetlenség miatt, sőt, időközben a trikolór szívecske-szalagból is leharaptak egy részt. Ettől a kampány még eredményes is volt - a KSH-számok ezt igazolják. De lehet, hogy csak azért mentem kétszer a Balatonra nyaralni, mert sok pesti utcasarkon ugyanaz a plakát fogadott, egymás mellett elhelyezve duplán? 

Összhangban az élethelyzetekkel

A feleslegesség, vagy kontrolálatlanság érzetét kelti, ha ugyanaz a reklám egymás mellett többször előfordul, ha szigorúak akarunk lenni. A Tisza filozófiája szerint, olyan cuccokat szeretnének készíteni, amik nem csak stílusukban felelnek a mai igényeknek, de összhangban vannak azokkal az élethelyzetekkel is, amelyekben viselnénk őket. Egyelőre úgy tűnik, működik a dolog. Láttunk már Tiszát bringán, grundon, randin, vizsgán, fesztiválok porában és színpadain, sportpályán, strandon, és aluljárókban rögtönzött breaktánc találkozókon is. A terjesztés mintaboltokon keresztül működik.

Kötelező tartozék

Minden esetben létezett, vagy most is él az online felületre való utalás. A horvát EB már öt éve lement, de a turisztikai kampányok számos részében visszatérő elem a piros-fehér háló. Az MT is elvezette plakátot néző és a hőségtől szenvedő tekintetet az itthon.hu-ra, és a Thomas Bata által 1930-ban megálmodott martfűi cipőgyár is külön élmény-site-ot tart fenn rajongóinak. Ez utóbbi kell is, hiszen ma már meghatározó szereplővé nőtte ki magát az Adidas és a Puma mellett. A gyár termékei nemcsak a magyar vásárlók körében népszerűek újra, hanem külföldön is, igaz a fogyasztóréteg és a piacok is átrendeződtek. Az 50-es, 60-as években nagy mennyiségben gyártottak bakancsokat a Honvédelmi és a Belügyminisztériumnak, illetve még a Munkásőrségnek is. Később, a német Adidas is a Tisza Cipőgyárral állíttatta elő a La Paz modellnévre hallgató futballcipőit.

Képek

  • A Tisza is Budapest márkás?, forrás: Tisza Cipő
  • Cipő, Nike, Horvátország, forrás: Kicksonfire
  • Cipővel kampányolt a Magyar Turizmus Zrt., 2013, forrás: MTZRT
  • A Horvát légitársaság gépe, forrás: Airportál
Címkék: 1 click 2 be LOCAL, arculat, desztináció, dizájn, hirdetés, kommunikáció, magyar, márka, marketing, média, mediaorigo, nemzetközi, print, promóció, reklám, sajtó, stratégia, szerkesztés, szervezet, tartalom, tervezés

írta: Bódis Gábor

Kapcsolódó cikkek

Üzenet kell? Kézenfekvő a lábbeli

Hogy jön szóba a sportcipő egy ország, egy város és egy esemény promóciója kapcsán? Nagyon is! Nem mindennapi felületekről van szó, és jó reklámértékkel bírnak egyfelől, mint márkák önmaguk is, másfelől, mint hordozó felületek, vagy egyszerűen, csak, mint formák. 

A NAGY lehetőség Britanniában

Pofon egyszerű ötlet: great = nagy. Egy jó megkülönböztető jelzésként alkalmazható ez a szó, ami szerencsére pozitív asszociációkat idéz fel. Nagy-Britannia turisztikai plakátokkal árasztotta el célpiacait, egy kis szócserés játékosságot is belopva a történetbe: Britain is GREAT.

Fedezd fel a pluszt a részletekben

Lucern turisztikai hivatala menedzselésében számos prospektus, online felület létezik, mind-mind szép kivitelben és aktuális tartalommal. Most mégis egy kártya-méretűre összehajtható kiadványt mézünk meg, amelyek egymás mellett a plusz jelet testesítik meg.

Bevetésen a papír, a háló, az orkán

Nem minden az online: vannak helyzetek, amikor egy jól felépített katalógussal, egy mínuszokban is használható kesztyűvel, amely nem gátol az okostelefonod masszírozásában, vagy egy jól felkészült síoktatóval, aki mindent tud a környékről, többre mész.

Hírlevél feliratkozás.

×